עומדים לקנות דירה? כדאי שתכירו את המיסים האלה

לקנות דירה

מזל טוב! החלטתם לרכוש דירה שתהיה נכס שכל כולו שלכם, וכעת: נרגשים ומתוחים אתם עומדים מול אחת הרכישות הגדולות והחשובות שתבצעו בחייכם. קניית דירה או נכס להשקעה, מהווה צעד חשוב בהתפתחות כלכלית, בעוד שלאחר ביצוע העסקה, תישארו עם נכס שעומד לרשותכם, ומהווה מקור בטחון כלכלי ויציב.

ובכל זאת, כדי לדעת מול מה אתם עומדים ואילו תשלומים צפויים לכם, רצוי להכיר את ההוצאות השוטפות שנלוות לתהליך, כמו: שכרו של השמאי שיבחן את הנכס, שכר טרחתו של עורך דין נדל"ן שינסח את החוזה בינכם לבין הקונה/ המוכר. כמו גם ריביות המתווספות לתשלומים בלקיחת המשכנתא, ומיסים שיש לשלם ברכישת דירה חדשה.

לקנות דירה

אז אילו מיסים כדאי להכיר?

כל עסקה מלווה במיסים, בין אם זו עסקה קטנה ובין אם מדובר בעסקה גדולה (ואפילו הגדולה ביותר בחייכם). בתחילה, חשוב לשים את הדגש על המיסים הנלווים לעסקה, למשל מס רכישה. מס אותו יש לשלם בעת רכישת דירה ראשונה, שנייה, שלישית, וכן הלאה. על פי חוק מיסוי מקרקעין, אשר נוגע לשבח ורכישה: תשלום מס משלם כל מי שרוכש דירה שנייה ושלישית וכן הלאה. בזמן שהמס מחושב על פי מדרגות מס מעודכנות, והוא משתנה בהתאם לנכס וערכו.

אם מדובר למשל בדירה ראשונה, יהיו זכאים הרוכשים לפטור ממס, וזאת ברכישת נכס של עד 1,800,000 שקלים. ברכישת דירה שניה: יחושב המס בצורה מסוימת, עליה נפרט בהמשך. מי שיש לו דירה שלישית: יהיה חייב גם כן בתשלום מיסים. המס משולם למס ההכנסה, בהתאם לגובה סכום הרכישה של הנכס, ובהתאם למדרגות המס המקובלות.

מדרגות חישוב מס רכישה

כדי לדעת כמה מס תשלמו בעת רכישת דירה, ישנם ברשת האינטרנט מחשבוני מס, באמצעותם אפשר לחשב את המס, תוך שניתן להכניס למחשבון את עלות הנכס ולדעת כמה מיסים תשלמו. בכך למשל, אפשר לשים לב למדרגות המס, בעוד שדירה ראשונה שעלותה עד סכום של 1,600,175 שקלים – תלווה במס שיעמוד על 0 אחוז. דירה בעלות של עד 1,898,005 שקלים – תלווה במס בגובה 3.5 אחוזים. בעוד שמי שרוכש נכס בעלות של 4,896,615 שקלים – יצטרך לשלם 5 אחוזי מס, וכן הלאה.

היטל השבחה

היטל זה נגבה ממי שמוכר את דירתו, וזאת כל עוד הוא קיבל הרחבת זכויות לנכס. משמע: מי שרוצה להרחיב את דירתו, ועשה זאת כדי להשביח את הנכס. בכך למשל, מי שיש לו קרקע שגודלה עולה על 150 מטרים, וניתנה לו הזכות להרחיבה ל 200 מטרים: יצטרך לשלם היטל השבחה בהתאם.

גם מי שירחיב את הדירה לגובה, או ישביח את הנכס עבור מכירה או השקעה: יצטרך לשלב את גובה היטל ההשבחה, אשר עומד כעת על 50 אחוזים מערכה של ההשבחה. כך שאם נוסף ערך לדירה שעומד על סכום של 100 אלף שקלים (בשל השיפוץ וההרחבה) – יצטרך המרחיב לשלם מס בסכום של 50 אחוזים מהרווח הצפוי.

מס שבח

אל מיסים אלה מצטרף גם מס השבח, אותו משלם מי שמכר דירה ברווח. בכך, מי שהרוויח יותר מ 25 אחוזים בעת העסקה – יצטרך לשלם 25 אחוזים מהרווח, שיכנסו אל קופת המדינה. כך שבמידה והדירה נמכרה ברווח של 100 אלף שקלים: יצטרך המוכר לשלם 25 אחוזים מן הסכום שהרוויח. משמע: 25,000 אלף שקלים ישתלשלו אל קופת המדינה. המס תקף גם עבור מי שיש לו שתי דירות ויותר.

אל תוותרו על ליווי מקצועי, בעת רכישת דירה

כדי שתוכלו להבין מהו הסכום הסופי בעת רכישת דירה: מומלץ לבחור באנשי מקצוע שילוו אתכם בתהליך, כמו עורכי דין או אנשי נדל"ן מקצועיים, שיחשבו עבורכם את הריביות, המיסים והתשלומים הכרוכים ברכישת דירה, בהשבחת נכס, או בעת מכירת דירה. בכך תוכלו לדעת האם הצעד אפשרי עבורכם, ואם כן: מהן ההוצאות אותן תצטרכו לשאת.

אביזרים לבית אלומיניום ארונות לבית ביטוחים לבית דלתות וחלונות חימום וקירור לבית כללי לגינה ולחצר למטבח נדל"ן עיצוב פנים ואדריכלות רהיטים לבית שיפוצים וניקיון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
החלפת צנרת ביוב
ראשית נציין שאין למהר להחליף צנרת אם ניתן להימנע מכך, אך כל עוד בדיקה מקצועית מעידה שאכן מדובר במצב...
קרא עוד »
יול 30, 2017
כיצד לבחור עורך דין לצורך פינוי שוכר
בעיה של שוכר שאינו מפנה את המושכר קורית פעמים רבות בשל מגוון סיבות, החל מחוסר בתשלומים שוטפים של שכר...
קרא עוד »
יול 08, 2021
כל הסיבות להשקיע במבואת הכניסה לבית שלכם
כל הסיבות להשקיע במבואת הכניסה לבית שלכם הכניסה לבית חשובה לא פחות מהעיצוב שלו מבפנים ולכן, אם אתם...
קרא עוד »
אוק 13, 2016