מה תפקידו של בודק בתים בעת ביצוע הערכה?

בודק בית צופה ומדווח על מצבו של נכס מקרקעין, לרוב כאשר הוא נמצא בשוק למכירה. בודק בית מוסמך מעריך את מצב הנכס, לרבות מערכות החימום והקירור שלו, האינסטלציה, עבודות החשמל, המים והביוב וכן כמה בעיות אש ובטיחות. בנוסף, בודק הבית יחפש עדויות לנזקי חרקים, מים, שריפות או כל נושא אחר שעלול להשפיע על ערך הנכס. רוכשי בתים פוטנציאליים שוכרים לעתים קרובות שירותי בדק בית במרכז כדי לחקור נכס ולרכוש דוח כתוב המפרט את מצבו, כולל הערכת תיקונים נחוצים או מומלצים, חששות תחזוקה וכל נושא אחר שעלול להיות יקר. בודק הבית יעריך את המבנה הפיזי של הבית, מהיסוד ועד הגג ומערכות הבית. הערכה זו תקבע אם הבית עומד בתקן.

מה תגלו לאחר ביצוע בדק בית?

בדק בית יכול לספר לרוכש דירה הרבה על בית חדש שנבנה או בית קיים ולחסוך לו כסף. למוכרים, בינתיים, בדיקה שבוצעה לפני הוצאת ביתם לשוק יכולה להעניק להם את ההזדמנות לבצע תיקונים מבניים או לשדרג ולהחליף מערכות שעשויות להגביר את הסבירות למכירה. בדרך כלל, בדק בית נעשה לאחר שנחתם חוזה מכר, או הסכם רכישה בין קונה למוכר. מסיבה זו, חשוב שהחוזה יכלול התייחסות לבדיקה, המאפשרת לקונה זמן למצוא בודק, לתזמן ולהשתתף – אם ירצה – בבדיקה, לקבל את דוח הבודק , ולהחליט כיצד להמשיך בהתבסס על המידע שסופק. הערכת דוח של חברת בדק בית יכולה לכלול כל דבר, החל מליקויים מהותיים המשפיעים לרעה על ערך הבית ועד לליקויים קוסמטיים קלים. על סמך ההערכה, הקונה רשאי להחליט להמשיך במכירה, לקבוע בדיקות נוספות, לנהל משא ומתן מחודש על מחיר המכירה עם בעל הבית, לבקש שיבוצעו תיקונים מסוימים או לבטל את החוזה. אם הקונה מבקש תיקונים גדולים, הוא עשוי גם לבקש בדיקה חוזרת עם הבודק המקורי כדי לוודא שהבעיה המקורית שזוהתה תוקנה.

בדק בית מול שמאות נכס

 בדק בית מתמקד במצבו הנוכחי של הבית ואין לבלבל אותו עם שמאות בית, הקובעת את שווי הנכס. שניהם צעדים חיוניים המובילים למכירת בית אך נעשים מסיבות שונות. הקונה עורך בדק בית ולאחר מכן יכול להגיע אליו כדי לקבל ידע על מצב ובטיחות הבית ומערכותיו. לעומת זאת, הערכה שמבוצעת על ידי שמאי מוסמך או מורשה נדרשת ומתוזמנת על ידי מלווה כאשר הקונה זקוק למשכנתא לרכישת בית. שלא כמו בדק בית, הערכה יכולה להשפיע על הסכום שניתן ללוות והיא נעשית בדרך כלל בדלתיים סגורות ללא נוכחות הקונה. השמאי משתמש במספר שיטות הערכת שווי, לרבות מחירי דירות השוות לגודל הבית ואיכותו, גודל המגרש ועוד. לעומת זאת, בדק בית רק מעריך את מצב הבית.

אביזרים לבית אלומיניום ארונות לבית ביטוחים לבית דלתות וחלונות חימום וקירור לבית כללי לגינה ולחצר למטבח נדל"ן עיצוב פנים ואדריכלות רהיטים לבית שיפוצים וניקיון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
5 שיקולים בבחירת תמונות לחדרי ילדים
בשנים האחרונות, טרנד תמונות לחדרי ילדים חוזר אלינו בגדול וניתן למצוא מגוון רחב של סוגי תמונות.בכתבה...
קרא עוד »
פבר 15, 2021
תמונות עם משמעות
עבור כולנו הבית שבו אנחנו חיים זה המקום הפרטי שלנו. אנחנו חיים שם עם האנשים שאנחנו אוהבים ושם עוברים...
קרא עוד »
מאי 16, 2022
מה זה סוקולנט ואיך מגדלים אותו?
סוקולנט הוא צמח הגדל במדבר. זהו צמח שיכול לשרוד בתנאים קיצוניים. יש לו זנים רבים ושונים, חלקם נדירים...
קרא עוד »
מרץ 08, 2023