מה עדיף? איטום גגות מול זיפות גגות

איטום גגות

איטום גגות הוא פעולה חשובה מאד בכל מבנה באשר הוא. האיטום יבטיח שלא תיכנס דרך הגג רטיבות, שהתנאים ששוררים במבנה יהיו נעימים (מבחינת הבידוד התרמי, למשל) ושהנכס כולו יהיה בטוח למגורים וישמור על ערכו. הבעיה היא שבתחום הזה עלול להיות פער לא קטן בין הרצוי לבין המצוי. ייתכן שהאיטום הראשוני שבוצע היה מרושל, או שיהיה צורך לחדש אותו אחת למספר שנים עקב בלאי או פגיעה נקודתית בו.

איטום גגות

כאן צריך כבר לחשוב מהי שיטת האיטום הספציפית שבה מעוניינים להשתמש. במאמר הנוכחי נציג בפניכם את המאפיינים של זיפות גגות ונשווה אותו לדרכים אחרות לביצוע האיטום.

זיפות גגות – כל מה שחשוב לדעת

זיפות גגות ברמה הפשוטה ביותר הוא איטום הגג באמצעות זפת חמה, הנמרחת על גביו בשכבה אחת או יותר. שיטת זיפות הגגות היא ותיקה מאד ויכולה לספק מענה ראוי מבחינת היעילות, גם אם יש שיטות איטום גגות אפקטיביות יותר ממנה. יתרון משמעותי של השיטה הוא המחיר שלה, כאשר זיפות גגות נחשב לצורת האיטום האטרקטיבית ביותר מבחינת המחיר. כמו כן, עבודת הזיפות היא פשוטה יחסית ולא מצריכה יותר מדי מאמצים מצד הגורמים המבצעים.

מן העבר השני של המשוואה, יש לזיפות גגות מספר חסרונות. הסכנה הראשונה היא חימום של הזפת על ידי קרני השמש החמות, מה שכמובן עלול להתרחש במדינה לוהטת דוגמת ישראל. כדי למנוע נזק לזפת, לפעמים עד לרמת פגיעה באיטום, צריך לחדש את הלבנת הגג בכל שנה. הזפת נחשבת לפגיעה יחסית מבחינה פיזית, עם פוטנציאל לסדקים או לחורים שעלול להביא לצורך לחדש את הזיפות.

בעיקרון אפשר לטעון שזיפות גגות מתאים לאנשים שרוצים לקבל מענה פשוט יחסית בעלות סבירה, אבל עליהם לקחת בחשבון שאורך החיים של האיטום אינו בהכרח מקסימלי.

שיטות אחרות של איטום גגות

לצד זיפות הגגות יש דרכים מגוונות אחרות לביצוע האיטום, חלקן מוצלחות בכל קנה מידה. איטום באמצעות יריעות ביטומניות הוא בוודאי אחד הנפוצים. העיקרון כאן הוא שפורסים על גבי הגג יריעות העשויות מחומר הגלם החזק הזה (שילוב בין אספלט, פחם ופצלים של שמן) ומלחימים את אזורי החיבור. האיטום כאן נחשב לאופטימלי והעמידות שלו גבוהה, אך מנגד האיטום אינו מתאים לכל סוגי הגגות. אם הגג אינו מישורי וכולל תשתיות דוגמת דודי שמש, יש צורך לפרק אותן לפני שמתחילים לעבוד – דבר שמאריך את העבודה ומייקר אותה.

יריעות פי וי סי (PVC), המבוססות על פלסטיק מסוג מסוים, נחשבות לנפוצות לא פחות. גם כאן מדובר בפתרון יעיל עם דרגת עמידות גבוהה, כשהמחיר נוטה להיות גבוה יותר (יש שיטענו שהוא "מתקזז" עם העמידות הגבוהה). הסיכון העיקרי הוא לנזקים נקודתיים ביריעות שיביאו לצורך להחליף את כולן.

לבסוף יש להזכיר את החומרים האקריליים, שנחשבים לאידיאליים לאיטום גגות בשיפוע וגם קירות אבל אינם מתאימים לגגות ישרים בעלי פוטנציאל להצטברות מים. האיטום בחומרים אלה מיושם במריחה או בהתזה והוא נחשב לפשוט. החסרונות הם מחיר גבוה, וכאמור – הדרישה לגגות משופעים שמערכת הניקוז שלהם פועלת היטב.

 

 

אביזרים לבית אלומיניום ארונות לבית ביטוחים לבית דלתות וחלונות חימום וקירור לבית כללי לגינה ולחצר למטבח נדל"ן עיצוב פנים ואדריכלות רהיטים לבית שיפוצים וניקיון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מזרון פולירון מיטה וחצי
מזרון פולירון מיטה וחצי הפך לפופולארי במיוחד בקרב בני נוער, היות ומדובר באופציה הטובה ביותר עבור שנת...
קרא עוד »
פבר 09, 2018
גלריית תמונות לסלון – כיצד יוצרים גלריה בצורה נכונה
אחת השאלות שעולות אצלנו, כשאנחנו רוצים לעצב את סלון הבית שלנו היא, באילו תמונות להשתמש והאם...
קרא עוד »
ינו 14, 2020
ניקיון אחרי שיפוץ בתים – המלצות ומידע
אחרי שיפוצים בבית נשאר המון לכלוך קשה שלא ניתן להסיר באמצעות ניקיון רגיל. ולא רק שהלכלוך אחרי עבודות...
קרא עוד »
יונ 26, 2018